• Micro:bit kalandok

            A BBC micro:bit egy kisméretű, programozható panel, beépített szenzorokkal (iránytű, gyorsulásmérő, fényérzékelő), LED-mátrix kijelzővel, ki/bemeneti csatlakozókkal, Bluetooth technológiával.

            A berendezéseket februárban tudtuk megvásárolni, hála az ENTER projektnek. Online órákon kezdtük, majd az iskolában is nagyobb akadályok nélkül sikerült villogtatni, csipogtatni a dolgocskát.

          • PYTHON CUP

            PYTHON CUP programozási versenybe idén 199 diák kapcsolódott be az egész országból. Gyorsan, pontosan és főleg okosan kellett dolgozni.

            Vég David (II.A) a 9. legjobb eredmenyt erte el, Cserge Ádám (IV.A) a 12. legjobb, Farkas Mate (II.A) eredményes megoldó lett. Őszintén gratulálok, büszke vagyok rátok,

        • PYTHON CUP
          • Március 14-én PI day volt

            Mi játékkal ünnepeltük. Kreatív, ötletes PI-dolgok születtek. Rendkívül szép programozási megoldásokat láttam, II.B-sek azon a napon szemetet mentek szedni a természetbe, rengeteg étel készült, futottak, tornáztak, születtek PI-novellák, prezentációk, grafikák. Nagyszerű hét volt, köszönöm. Jövőre megismételjük. Remélem, már nem csak online.

            Az első három osztály, ha majd újra találkozunk, PIzzát ehet.

             A teljesség igénye nélkül pár kép:

          • In memoriam Hölgye István

            „Nem hal meg az, ki milliókra költi

            Dús élete kincsét, ámbár napja múl,

            Hanem lezárva, ami benne földi,

            Egy éltető eszmévé finomul.“  (Arany János)

                 Mély megrendüléssel fogadtuk a hírt, hogy nyugalmazott kollégánk, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium tanára, Hölgye István tanár úr elhunyt. Villámgyorsan terjedt a fájdalmas hír: a Tanár Úr elhagyta a földi világot.

                 Hölgye István 1962-től 2011-ig magyar-szlovák szakos tanárként tanított a Dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Gimnáziumban,  a mai Vámbéry Ármin Gimnáziumban. Olyan Tanár volt, aki a pedagógushivatás minden tudományával felvértezve oktatta diákjait. Valószínűleg nincs olyan gimnazista, aki ne ismerné a nevét. Olyan Ember volt, akit mindnyájan ismertünk és szerettünk. Generációk sora tartja őt jó emlékezetében. Hölgye tanár úr az a pedagógus volt, akinek nemcsak hivatása, hanem életcélja is volt a tanítás. Lelkiismeretes, odaadó munkájának köszönhetően nemcsak tanította, hanem nevelte is a rábízott diákokat. Ezért az évek múlásával kivívta a tanulók, kollégák, szülők és pályatársak szeretetét és elismerését. Munkáját nyugdíjaztatásáig a fiatalos tenni akarás jellemezte.

                 Gimnazista koromban Hölgye tanár úr csak fél évig tanított, ez az időszak mégis meghatározó volt az életemben. Évekig látogattam az általa vezetett szlovák helyesírási szakkört, amely reggel 7-kor kezdődött, a korai időpont ellenére mégis mindig sokan voltunk. Amikor ötödéves egyetemistaként az alma materben töltöttem a pedagógiai gyakorlatot, a tanár úrtól kaptam az igazi módszertani alapokat ahhoz, hogyan kell szívvel-lélekkel tanítani. Hosszú évekig közös kabinetben dolgoztunk. Kezdő pedagógusként (is) nagyon sokat jelentettek számomra a szakmai tanácsai, a segítőkészsége, embersége. Tanári pályája során arra törekedett, hogy a diákoknak példát mutasson, hogy fellobbantsa bennük a tudásvágyat, hogy megtanítsa nekik: mindannyian értékes emberek vagyunk. Úgy érzem, tanárként Tőle tanultam a legtöbbet, az ő példája számomra az örök mérték.

                 Becsüljük azt az olthatatlan lángot, amely Benne lobogott. Megmagyarázhatatlan nyugalom, csendes derű vette körül, a közelében biztonságban érezhette magát az ember. A humánum mellett az egyik legfőbb erénye az igazságosság volt. Bárkinek, bármikor, bármilyen helyzetben önzetlenül segített. Véleményét soha nem erőszakolta másokra. Észrevételei, tanácsai mögött nagy szakmai tudás, pedagógiai tapasztalat és emberi bölcsesség húzódott-ezért volt hiteles minden megnyilvánulása.

                 Örök példakép marad mindannyiunk számára. Olyan tanár, akire kollégáimmal együtt hasonlítani szeretnénk, akinek emberi nagyságához pályánk során megpróbálunk felnőni. Olyan ember, akit tisztelet, szeretet és megbecsülés övezett. Soha nem feledjük a munka iránti alázatát, empátiáját, emberségét. Nemcsak másokkal, hanem önmagával szemben is igényes volt. Kimagasló intellektusa, tanári szigora és odaadása miatt utánozhatatlan egyéniség volt. Egész életében fáradhatatlanul dolgozott: tanárként, pályaválasztási tanácsadóként, kollégaként.

                 Márai Sándor írja, hogy valami örökre elvész bennünk, amikor eltávozunk. Valami, amit nem lehet írásba, képbe vagy hangfelvételre rögzíteni. Fennmarad azonban mindaz a gondolat, amit a lelkekbe karcolt: kéztartását, gesztusát, mosolyát örökre megőrizzük.

                 Kincseit, bölcsességét, humanizmusát szétszórta köztünk, hogy általa gazdagodhassunk. Emlékeinkben megőrizzük a felejthetetlen egyéniséget. Kosztolányi Dezső Halotti beszéd című versének egyik gondolata méltóképpen jellemzi őt: „homlokán feltündökölt a jegy, hogy milliók közt az egyetlenegy.“

                 Drága Tanár Úr! Hatalmas űr marad Utánad, szegényebb lett a felvidéki magyar pedagógusok közössége.  Köszönünk Mindent, amire megtanítottál Bennünket. Emlékeinkben örökké élni fogsz. Fájó szívvel búcsúzik Tőled a Vámbéry Ármin Gimnázium tanári kara és alkalmazottai. Isten Veled, nyugodj békében!

             

                                                                  Szabó Mária, a Vámbéry Gimnázium tanára

          • Mi újság Vámbéry gimi?

            Mi újság Vámbéry gimi?

             

            Furcsa egy éven lesz túl hamarosan mindenki, ez alól pedig nem kivétel egyetlen diák, sőt tanár sem. Ahogy látjuk 2021 közeledtét és vele együtt az esélyt, hogy tényleg elérjük a „fényt az alagút végén” és visszatérhetünk korábbi életünkhöz, úgy foglalkoztat minket egyre inkább az, milyen is lesz ez a járvány utáni jövő, ami ránk vár. Ez a jövő pedig egészen biztosan az iskolákban is hoz néhány komoly és néhány kevésbé komoly változást. A témában Valkai Anettel, a Vámbéry Ármin Gimnázium igazgatónőjével beszélgettem, aki elárulta, hogy is fog kinézni az idei tanév második féléve az iskola számára, amely egyébként az intézmény hetvenedik születésnapjára esik. 

            Mit tartogat a gimnázium számára ez a jeles, hetvenedik évforduló? 

            Az előttünk álló évben egyszerre szeretnénk megőrizni iskolánk jellegzetességét, mindazt, amit már 70 éve képvisel, egyenesen Dunaszerdahely szívében, miközben egyszerre korszerűsítjük épületét és működését. Fontosnak tarjuk, hogy megfeleljen a kor elvárásainak és diákjai a legjobb oktatásban részesülhessenek. 

            Milyen konkrét újításokat jelent mindez? 

            Többek között felújítottuk az internethálózatot az iskola egész területén, a harmadik emelet tantermeit átépítettük, így padlócserén estek át, valamint kivétel nélkül fel lettek szerelve interaktív táblákkal. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy felkészüljünk az úgynevezett, „hibrid tanításra”, amely átmenet lesz majd a klasszikus és a digitális oktatás közt. A diákok mostantól hozzáférhetnek a MS Office 365 online verziójához és „karácsonyi ajándékként” bebiztosítottuk a Corinth szoftvert, mely sokat segít majd a természettudományok oktatásában és tanulásában. 

            Melyik tantárgyat emelné ki a változásokkal kapcsolatban?

            Egyértelműen az informatikát, hiszen napról napra változik, más megközelítés kell a tanításához. Ezzel kapcsolatban pedig elsősorban teljesen átálltunk a Python programozási nyelv oktatására,  még a 2021-es évben pedig a robotikát is szeretnénk a tanterv részéve tenni. Az előbb említett hibrid tanítási mód alapján azonban minden tanórán lesznek kisebb-nagyobb módosítások a tananyaggal kapcsolatban.

            Magára az épületre milyen átalakulás vár?

            Már a belépéskor láthatóak lesznek a változások. Aulánkat fény és hangtechnikával szereljük fel, jól ismert mozaikablakaink mögé pedig üvegborítás kerül, a jobb szigetelés érdekében. A konyhára szintén talajcsere vár. Azonban a legjelentősebb változás az iskolai sportpálya átépítése lesz, ez esetben egy 250 ezer eurós beruházásról beszélünk, új futó-, futball- és egy multifunkciós pályával. Ez alapján elképzelhető, hogy a jövőben az órarendek átalakításával növeljük majd a tornaórák számát. Az órán kívüli sportolási lehetőségek is bővülni fognak, hiszen nálunk is csak érvényes a mondás, hogy ép testben ép lélek. 

            Mindezek mellett mire számíthatunk még az iskola jövőjével kapcsolatban?

            Jelenleg úgy tűnik, hogy még az idei tanév folyamán intézményünk részévé válik a nyelviskola is, ami így könnyebben hozzáférhető lesz iskolánk diákjai számára. Én pedig bízom benne, hogy igényt fognak tartani a nyelvvizsga megszerzésére is, hiszen ezzel nemzetközileg elismert bizonyítványt kapnak. A nyelviskola természetesen minden dunaszerdahelyi diák előtt nyitva áll.

            A hagyományos tanításon kívül min változtatott még a járvány? 

            Sajnos ebben a tanévben a karácsony varázsát sem tudtuk együtt átérezni. Gondolok itt a korábbi években már megszervezett piros pulcsis napra, az iskolai karácsonyi vásárra, vagy épp a közös éneklésre az aulában. Ezek idén mind el kellett volna, hogy maradjanak. Ennek ellenére nem kellett mindenről lemondanunk, hiszen a piros pulcsis napot is „digitalizálni” tudtuk a Zoom órák keretén belül, valamint a diákok osztálytársaikkal közösen videókat készítettek, hogy kellemes ünnepeket kívánjanak egymásnak. Mindezek mellett még, a járvány által leginkább veszélyeztetett, idős korosztály ünnepét is szebbé tették, és ablakdíszeket készítettek a dunaszerdahelyi nyugdíjas otthonokba, hogy azok lakói így is átérezhessék az ünnep hangulatát. 

            Mi lesz az idei nyitott nap sorsa?

            Mivel igazán fontosnak tartjuk, hogy minél több diák informálódhasson iskolánkról, nyitott napot azonban szinte biztos, hogy nem tarthatunk a hagyományos formában, azt is az online térbe költöztetjük. A tervek szerint január végén valósul majd meg. Az iskola weboldalán kapcsolatba léphetnek az alapiskolás diákok és szüleik tanárainkkal, az iskola vezetőségével, de akár magukkal a tanulókkal is, hiszen ők tudnak igazán mesélni arról, milyen is „vámbérysnek” lenni. 

            Köszönöm a beszélgetést.

            Én is köszönöm. És ezúton kívánok minden Diákunknak, minden Tanárunknak és az iskola Alkalmazottainak, az iskola Partnereinek, valamint online felületeink Látogatóinak meghitt, áldott karácsonyi ünnepeket és egészségben eltöltött boldog új évet, jó pihenést!

             

            Marton Máté

        • Felsőoktatási tájékoztatás - élménybeszámoló
          • Felsőoktatási tájékoztatás - élménybeszámoló

            Járványhelyzet ide vagy oda, a hetek és a hónapok ugyanúgy telnek, ez pedig minden negyedikes számára egyet jelent, a közelgő határidőket. Ezúttal leginkább az egyetemi és bármilyen más felsőoktatásra való jelentkezési határidőkre gondolunk, amik lehet, hogy a nagybetűs életnek csak az első lépései, mégis sokszor a legbonyolultabbak. Azt már sokszor hallottuk, hogy az egyetemi élet, bár hívogató a sok szabadságával és kalandjával, egyszerűnek azért nem mondható, de hogy már maga a jelentkezés is olyan nehéz lenne? Erre a kérdésre kaphatott választ az, aki december 5.-én részt vett a Vámbéry gimi negyedikesei számára tartott előadáson, ami a Diákhálózat aktivistáinak köszönhetően valósult meg. A szervezet elnöke, Leczkési Zoltán által összehívott online beszélgetésen tapasztalt és segítőkész diákok jóvoltából olyan információkat kaphattunk, amik nagyban megkönnyítik majd az előttünk álló

          • Infoprog 2020 online döntőjének dobogósai


            Az Infoprog 2020 online döntőjének eredményei: Cséfalvay Bálint a programozói A kategóriában az országoson 3. helyen a nemzetközi ranglistán a 6. helyen, Csörgő Vivien (IV.B) az országoson 3. helyen a nemzetköziben a 9. helyen végzett a felhasználói A kategóriában. A felhasználói B kategóriában Lázok Attila (III.A) országos 1. helyen, nemzetközi 2. helyen, Mészáros Róbert (II.B) pedig országos 2. helyen, nemzetköziben a 6. helyen végzett.

             Büszke vagyok rájuk, hálás. hogy a tanáruk lehetek. Őszintén gratulálunk!

            Bálint sajnos lemaradt a képről...

        • Infoprog 2020 online döntőjének dobogósai
        • Sikereink...
          • Sikereink...

            Iskolánk tanulója Csörgő Vivien III.B a Zrínyi Ilona Matematikaversenyen a 6. helyen végzett. Felkészítő Mgr. Patassy Zsolt.

          • Sikereink...

            Iskolánk tanulója Tóth Nikoletta IV.C a biológia olimpia kerületi fordulóján az 5. helyen végzett. Felkészítők PaedDr. Egri Péter és Mgr. Fóthy Zsolt.

        • Sikereink...
        • Sikereink...
          • Sikereink...

            Iskolánk tanulója, Bondor Gáspár, a kémiai olimpia kerületi fordulójában, a D kategóriában, sikeres megoldóként a 6. helyen végzett. A verseny a koronavírus-járvány miatt online került megrendezésre. Az elért szép eredményhez gratulálunk!

    • Kontakty

      • Gymnázium Ármina Vámbéryho s VJM - Vámbéry Ármin Gimnázium
      • 421908201989 031-59129-00 - központ - sekretariát -11 - porta - vrátnica -12 - könyvelési részleg - úsek účtovníctva -17 - igazgatóhelyettes - zástupca riaditeľa -26 - személyzeti részleg - mzdové oddelenie -29 - gazdasági felelős - ekonómka -77 - igazgató - riaditeľ 031-552-2586 - iskolakonyha
      • Nám. sv. Štefana 1190/4 929 36 Dunajská Streda Slovakia
      • https://www.facebook.com/vamberygimi
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje